Λειτουργία γραφείων ΠΑΕ ΑΕΛ 09:00-17:00

10η αγωνιστική: Παναχαϊκή – ΑΕΛ 1-1

Δευτέρα, 30 Νοεμβρίου 2015

Ιπτάμενοι και… αγάλματα!!!

Μπορεί σε τούτη εδώ τη γήινη του σύμπαντος παροικία, η ύπαρξη του Θεού να αμφισβητείται από κάποιους, τη θεωρία όμως περί ύπαρξης “θεού του ποδοσφαίρου” δεν μπορεί να την καταρρίψει κανείς. Καταλυτικό παράδειγμα ύπαρξης αυτού του “θεού”, ο οποίος προφανώς είναι και οπαδός της ΑΕΛ, αποτελεί η …επιφοίτηση που δέχτηκε ο Γεννάδιος Ξενοδόχοβ στην εκπνοή της ποδοσφαιρικής αναμέτρησης του Παμπελοποννησιακού σταδίου. Εκεί όπου ο πολυτάλαντος πορτιέρο των “βυσσινί” αποφάσισε, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, να εγκαταλείψει την εστία του και να μεταμορφωθεί σε …ουρανοκατέβατο σκόρερ!

Οι κλεφτές ματιές του διαιτητή Μιχαηλίδη προς το χρονόμετρό του είχαν πυκνώσει, αυτό ωστόσο δεν εμπόδισε τον Ξενοδόχοβ να επιχειρήσει το απίστευτο. Μία γρήγορη “ανάβαση” 90 περίπου μέτρων, ένα έξυπνο πλασσάρισμα στην πατρινή περιοχή και η τελική απογείωση προς τους αιθέρες σφράγισαν επιτυχώς, αλλά και με απίστευτο ποδοσφαιρικά τρόπο, το καλοζυγισμένο χτύπημα κόρνερ του Μανώλη Μονιάκη.

Κεφαλιά και 1-1! Ήταν η απάντηση στο “κοιλιακό” γκολ του Λαρισαίου Κώστα Χατζή που είχε δώσει το προβάδισμα στην Παναχαϊκή. Την ίδια στιγμή που οι 250 ηρωικοί φίλαθλοι της ΑΕΛ κόντευαν ν’ αγγίξουν από τους πανηγυρισμούς τους τον αχαϊκό …ουρανό, 1500 περίπου Πατρινοί στην απέναντι κερκίδα μεταμορφώνονταν σε …αγάλματα.

Ίδιο σχεδόν το …χιτσκοκικό σκηνικό και στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι πεσμένοι στο χορτάρι προσπαθούσαν να συνειδητοποιήσουν την πραγματικότητα των στιγμών, ενώ οι φιλοξενούμενοι εγκατέλειψαν την επαφή τους με το …έδαφος, πανηγυρίζοντας με σπάνιο-για τα ποδοσφαιρικά δεδομένα – τρόπο, την διατήρηση του αήττητου και της πρωτοκαθεδρίας τους στον βαθμολογικό πίνακα.

Ολόκληρο τόμο μπορεί να γράψει κανείς για την αναμέτρηση Παναχαϊκής – ΑΕΛ. Τόσο αγωνιστικά, όσο και εκτός γραμμών παιδιάς. Σε ένα παιχνίδι που μέρες πριν κινητοποίησε “λυτούς και δεμένους” για να ανακοπεί η φετινή φρενήρης πορεία των “βυσσινί”, τα παράξενα ήταν πολλά. Αλλά και τα συνηθισμένα επίσης. Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς για μία ακόμα αγωνιστική έδειξε να έχει λάθος πατήματα στο πρώτο 45λεπτο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιστέψουν ότι μπορούν να είναι αυτοί που θα αφαιρέσουν πρώτοι φέτος το στεφάνι των αήττητων από τους αντιπάλους τους. Παράλληλα σ’ αυτό το πρώτο ημίχρονο, είχαμε και την διακριτικά αντιΑΕΛική συμπεριφορά του Βοιωτού ρέφερι Μιχαηλίδη, ο οποίος έδειξε εμφανή σημάδια μεροληψίας υπέρ των γηπεδούχων. Με αποκορύφωμα βέβαια τον μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι αμυντικού της Παναχαϊκής και την αυστηρότατη αποβολή (2η κίτρινη) του Γιοβάνοβιτς, η οποία άλλαξε καταλυτικά και τις ισορροπίες του αγώνα παράβαση όμως (πέναλτι), είχαμε και σε “αγγάλιασμα” του Μαρουκάκη από τον αντίπαλο στόπερ. Ούτε αυτό δόθηκε.

Μετά λοιπόν κι απ’ αυτήν την εξέλιξη (40΄) και μ’ ένα πρώτο ημίχρονο “χαμένο” για τους “βυσσινί”, ήρθε η επανάληψη να πιστοποιήσει το μέταλλο των παικτών της ΑΕΛ, αλλά και την συγκλονιστικότητα που μόνο το ποδόσφαιρο μπορεί να προσφέρει.

Συνολικά η κατοχή της μπάλας και οι επισκέψεις των γηπεδούχων εντός και εκτός – κυρίως- περιοχής, ήταν ασφαλώς περισσότερες, όμως το γκολ της Παναχαϊκής στο 67ο λεπτό είχε τα στοιχεία της απόλυτης εύνοιας.

Από εκείνο ωστόσο το χρονικό σημείο και μετά, η λαρισινή αρμάδα αφυπνίστηκε, η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του Κουτσιανικούλη και του Μπόγιοβιτς αποτέλεσε ξεκάθαρο μήνυμα με στόχο τουλάχιστον την ισοφάριση, κάτι που τελικά επιτεύχθηκε στο τελευταίο κυριολεκτικά λεπτό με την ασύλληπτη κεφαλιά του “πεφωτισμένου” στη συγκεκριμένη φάση Ξενοδόχοβ. Η ΑΕΛ πάντως θα μπορούσε να είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσα εννέα λεπτά νωρίτερα, όμως ο Μπόγιοβιτς έχασε απίστευτη ευκαιρία σ’ ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο. Το άουτ πλασάρισμα του Σέρβου φορ από τόσο πλεονεκτική θέση, δεν μπορεί εύκολα να ερμηνευτεί. Η εξήγησή του ωστόσο περιλαμβάνεται με εύλογο τρόπο, στα αφύσικα κεφάλαια του “βασιλιά των σπορ”. Είναι αυτό που λέμε “άγρια ομορφιά του ποδοσφαίρου” και απίστευτα απρόβλεπτες φάσεις.

Στο ίδιο φυσικά κεφάλαιο, περιλαμβάνεται και η επίσης σπάνια ιδέα του Ξενοδόχοβ, (κορωνίδα των φαεινών), να εγκαταλείψει την εστία του στο κόρνερ του Μονιάκη και δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του ματς να γεμίσει τον αγωνιστικό χώρο και τις κερκίδες του Παμπελοποννησιακού με …πατρινά αγάλματα!

Στο πρώτο ημίχρονο ο διαιτητής Μιχαηλίδης φορούσε τη …φανέλα της Παναχαϊκής, στην επανάληψη ωστόσο θυμήθηκε τον αδέκαστο ρόλο του άρχοντα του αγώνα και τον ερμήνευσε στην εντέλεια. Άψογοι οι βοηθοί του Κωνστάντιος (Εύβοιας) και Σοφός (Βοιωτίας).

Μπουντόπουλος (11΄), Γιοβάνοβιτς (14΄), Πάτο (19΄), Μαρουκάκης (30΄) και ξανά Γιοβάνοβιτς (40΄) ήταν οι κίτρινες “επιλογές” του κ. Μιχαηλίδη από πλευράς ΑΕΛ, όταν στο πρώτο 45λεπτο μόνον ο Τζίλας (19΄) από πλευράς Παναχαϊκής γράφτηκε στο διαιτητικό καρνέ.

Σιατραβάνης (51΄), Πινδώνης (59’), Κάργας (77’) και Αθανασόπουλος (90΄), ήταν οι 4 “κιτρινισμένοι” της επανάληψης και τα συμπεράσματα του καθενός αυτονόητα. Οι …ενοχές στην ποδοσφαιρική Ελλάδα παίζουν ρόλο.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Δημήτρης Σπανός):Αθανασόπουλος, Χούσα (88’ Χαρτσιάς), Ασίγκμπα, Λαμπρόπουλος, Κάργας, Πινδώνης, Χατζής, Τζίλας, Σιατραβάνης, Στεργίδης, (93΄ Καρβουνιάρης), Πέδρο (78΄ Ντελέκος).

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ξενοδόχοβ, Νικολακάκης, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Βέρτζος, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Ουρτάδο (65΄ Κουτσιανικούλης),Πάτο,Μαρουκάκης (72’ Μπόγιοβιτς), Μπουντόπουλος (43΄ Κομεσίδης).